Rovinj

Zajímavosti o Istrii

Istrie

Istrie (Istra) je klínovitý výběžek země, jenž vyčnívá do Jaderského moře nedaleko slovinských hranic. Tento kouzelný poloostrov si doposud uchoval svou výraznou identitu a nabízí turistické trasy lesnatými oblastmi i slunná přímořská letoviska.

Istrie dostala jméno podle ilyrského kmene Histrů, který v této oblasti žil před příchodem Římanů. V průběhu staletí hráli svou roli ve zdejší poněkud divoké historii Římané, Ostrogóti, Chorvaté i Benátčané. Do 2. pol. 19. st. se z východního pobřeží Istrie stalo módní letovisko pro rakousko-uherskou smetánku.

Poreč
Poreč

Za tímto pásem pobřeží se zvedají příkré hory Učka a Ćićarija, protkané sítí turistických stezek. Na západním pobřeží se nalézají města Poreč a Pula, jež se mohou pochlubit dvěma nejslavnějších architektonických klenotů v celém Chorvatsku. Eufráziova bazilika v Poreči v sobě skrývá mimořádně byzantské mozaiky a jde o místo světového dědictví UNESCO, zatímco pulský římský amfiteátr zůstává jedním z největších a nejlépe dochovaných na celém světě.

Zajímavosti o Istrii

Rovinj
Rovinj

Mezi těmito dvěma městy leží krásné město Rovinj, s působivými úzkými uličkami a lákavými ostrovy u břehu. Dramatický Limský kanál se zařezává v délce 10 km hluboko do pobřeží, zatímco nedaleko pulských břehů se nacházejí Brijunské ostrovy, jež jsou součásti národního parku. Istrijské vnitrozemí je zcela jiné – zvlněná krajina, posetá malebnými středověkými městečky v kopcích, se skvělými freskami od umělců z istrijské školy.

Istarska plata s pršutem, klobáskou a sýrem s lanýži, olivový-lanýžový olej
Istarska plata s pršutem, klobáskou a sýrem s lanýži, olivový-lanýžový olej

Istrie má velmi dobrou pověst v oblasti gastronomie a někteří považují zdejší kuchyni za nejlepší v celém Chorvatsku. V regionu hojně rostou bílé i černé lanýže a tato luxusní pochutina se objevuje v mnoha místních nabídkách. V sezóně zde také roste mnoho divokého chřestu.

V neposlední řadě je Istrie díky své poloze velmi populárním cílem turistů a jezdí sem více zahraničních návštěvníků než kamkoliv jinam v Chorvatsku (samozřejmě díky tomu jsou zde i nejvyšší ceny), nicméně, turistický ruch se soustřeďuje obzvláště na pobřeží. Je vhodné zajistit si ubytování s větším předstihem, nicméně nocleh seženete prakticky kdykoliv – pokud máte peníze.

Amfiteátr Pula
Amfiteátr Pula

Ubytování na Istrii

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

code

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..