Tradiční umění a folklór v Chorvatsku

Zajímá-li Vás tradiční umění a folklór v Chorvatsku, jste tu správně, v následujících větách máte možnost se o něm něco málo dozvědět.

K nejznámějším tradičním rukodělným činnostem patří v Chorvatsku háčkování ozdobných deček a pletení vlněných svetrů a kabátků. Ještě v současné době můžete v ulicích chorvatských měst a vesnic zahlédnout zejména starší ženy, které sedí před dveřmi svých domů a věnují se tomuto místnímu umění.

Známé jsou také chorvatské lidové tance, pěstované hlavně v jižních oblastech. Vycházejí částečně z masopustních zvyků a částečně z tradic dob tureckých válek. Nejznámější příklady zvykosloví jsou v této souvislosti: pálení panenky oblečené do tureckého oděvu o masopustu (Mesopust), tanec Moreška – šavlový tanec z oblasti Jižní Dalmácie, a Kumpanija, lidový rytířský tanec. Přestože mnoho dokladů turecké přítomnosti v Chorvatsku nenalezneme, turecký vliv na chorvatskou kuchyni je nepopiratelný, i když ne tak výrazný jako vliv na muslimskou kuchyni Bosny a Hercegoviny. Nejrozšířenějším hudebním nástrojem jsou dudy (pouze na Istrii), Tamburica (druh balalajky), Kavala (dlouhá flétna) a Sopila, druh hoboje rozšířený zejména v oblasti Kvarnerského zálivu.

Dnešní nošení lidových krojů není v Chorvatsku časté, moderní společnost je postupně vytlačila. Jen příležitostně, o svátcích či slavnostech, jsou kroje k vidění zejména v turisty vyhledávaných oblastech. Chorvatský kroj vychází z tradičního oděvu nošeného v regionu v dřívějších staletích a převažuje v něm červená, bílá a černá barva.

One thought on “Tradiční umění a folklór v Chorvatsku”

  1. Pozdravujeme.
    Neviem ako ale ak by bola možnosť vieme i my spolu s FSk Taľar prispieť folklórnym vystúpením. Ak by bola taká možnosť môžete nas kontaktovať 🙂

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

code

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..