Střední Dalmácie

Střední Dalmácie

Střední Dalmácie se rozkládá na severozápadě mezi letoviskem Rogoznica a končí na jihovýchodě přístavem Ploče.

Střední Dalmácie nabízí členité pobřeží s kouzelnými zátokami, zářícími svými bělostnými drobnými oblázky a pískem, malebné siluety menších i větších ostrovů, nízkých i vysokých, s nesčetnými poloostrovy a zálivy, horská hradba vyrůstající přímo z pobřeží, těsně nad rušnými letovisky, přebohatá přímořská vegetace, včetně zeleně rozsáhlých borových lesů aj.

Střední DalmácieOblíbenými letovisky Střední Dalmácie jsou např. Omiš, Baška Voda, Brela, Makarska, Tučepi a mnoho dalších menších či větších letovisek.

Střední Dalmácie nabízí řadu mimořádných historických památek, v neposlední řadě nábřežní palác římského císaře Diokleciána ve Splitu, který je bez přestání obydlen již 1700 let. V regionu také najdete výjimečně krásné ostrovy, skvělé turistické trasy, životem kypící města a bezkonkurenční sestavu míst světového dědictví UNESCO.

Split, druhé největší chorvatské město, je rušným dopravním uzlem i průmyslovým centrem, v jehož srdci stojí nezapomenutelný Diokleciánův palác z dob starého Říma. Palác (místo světového dědictví UNESCO) je neuvěřitelnou žijící zříceninou, která je nepřetržitě obydlena od 4. st. n. l. Procházka spltí uliček, zbořených míst a podzemních kmor je jedním z nejvýraznějších zážitků každé návštěvy zdejšího pobřeží. Ve Splitu je také několik skvělých muzeí. Park, jenž se táhne po poloostrově Marjan, představuje protipól rušného města pod ním.

Kousek na sever od Splitu stojí Trogir, další místo světového dědictví UNESCO. Krásně zachovalé historické centrum města leží na osstrově u břehu a s pevninou je spojuje krátký most. Zdejší katedrálu opěvují znalci kvůli majestátnímu portálu a kapli sv. Jana Orsiniho. Od Splitu směrem do vnitrozemí stojí starobylá strategická pevnost Klis. Jihovýchodně od Splitu se táhne skalnatá krasová krajina v pohořích Mosor a Biokovo (snadno dostupných ze Splitu i z Makarske), kde se návštěvníkům otevírají skvělé turistické možnosti, od jednodenních výletů až po náročné treky.
optimalizace PageRank.cz

Ostrovy Střední Dalmácie

U pobřeží jižně od Splitu se nacházejí mimořádně populární ostrovy Brač a Hvar. Na Brači najdete nejslavnější chrovatskou pláž Zlatni Rat – úzký výběžek zlatavého písku a oblázků, který se táhne podél pobřeží nedaloko města Bol – a také některá fascinující historická místa, například odlehlý klášter Blaca a jeskyni s podivnými, kultovními tesanými výjevy. Ve vnitrozemí ostrova se tyčí nejvyšší bod, Vidova Gora, který je (podobně jako na všech ostatních chorvatských ostrovech) skvělým cílem vycházky (z Bolu) a nabízí krásný výhled dolů na Zlatni Rat.

Směrem na jih střední Dalmácie, souběžně s Bračem, se táhne dlouhý, úzký ostrov Hvar, kde stojí krásná starobylá města – především samotný Hvar, další místo světového dědictví UNESCO – a táhnou se zde levandulová pole, kde slunce svítí téměř nepřetržitě, více nž kdekoliv jinde na Jadranu. Také je tu možnost skvělé celodenní vycházky na vrchol Sveti Nikola, odkud lze za jasného dne zahlédnout italské Apeniny. Na Hvaru narazíte na skvělá vína, kupříkladu na červený Zlatan Plavac a na výrazné místní víno Bogdanjuša. Je také nutno říct, že Hvar je extrémně rušný ostrov, ale většina lidí míří do jeho západní části – vydejte se na východ a budete narážet na čím dál méně turistů.

O kus dál směrem do Jadranu se nachází poklidnější a idyličtější ostrov Vis, s malými, poklidnými městečky a vesnicemi a odlehlými zátokami, kde lze plavat v jedněch z nejčistších vod v celém Jaderském moři. Na Visu se několik měsíců nacházel Hlavní stan Titových partyzánů (tehdy již Národně-osvobozenecké armády Jugoslávie) za 2. světové války (1943-1944). Dodnes lze na ostrově navštívit jesnyni nesoucí jeho jméno, která byla za bývalé Jugoslávie sídlem velitelství Jugoslávského válečného námořnictva (Jugoslovenske ratne mornarice), a proto byl celý ostrov v letech 1976 – 1989 pro všechny cizince uzavřen (domácí turisté tam mohli trávit dovolenou, ale jen se zvláštním povolením), stejně jako nedaleké Lastovo, ponorková základna.

Od dávnověku do moderní doby

Na některých místech v střední Dalmácii žili lidé již v 5. tis. př. n. l., během posledních několika staletí před Kristem se zde usadili Řekové a Ilyrové a v 1. st. př. n. l. se z oblasti stala římská pevnost. Salonu, starořímskou dalmatskou metropoli, vyplenily barbarské hordy po pádu římské říše. Roztroušené zbytky města dodnes leží v okolí Splitu. Později oblast procházela nadvládou Byzance, Maďarska, Benátek, Rakouska a Itálie s krátkou epizodou, během níž se stala součástí napoleonských ilyrských provincií, aby posléze přešla pod Jugoslávii a nakonec se začlenila do moderní Chorvatské republiky.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

code

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

To podstatné!