Severní Dalmácie

Severní Dalmácie se rozkládá mezi Karlobagem a mysem Zečevo. Táhne se na jih od Kvarnerského zálivu a patří do ní jedno z nejvýznamnějších historických center, město Zadar, a také národní parky, které se rozkládají na horách i ostrovech. Regionu nechybí ani světově proslulá architektura, již v neposlední řadě zastupuje katedrála v Šibeniku. Přesto však do této části Chorvatska jezdí méně návštěvníků než do centrální a jižní Dalmácie. Přírodní podmínky její severní části a její jižní části vzájemně ostře kontrastují.

Severní Dalmácie hrála klíčovou roli v chorvatských dějinách. Od 9. do 11. st. v Zadaru, Ninu a Biogradu na Moru sídlili středověcí králové. Před touto epochou i po ní se v tehdejším bohatství severní Dalmácie odrážel vývoj většiny dalších částí Jadranského pobřeží. Žili zde Ilyrové, Řekové i Římané a na několika místech nacházíme římské pozůstatky, kupříkladu v Zadaru či Burnamu, nedaleko řeky Krka. Později oblast padla pod nadvládu Benátek, Rakouska a na krátkou chvíli také tvořila součást Italského království. Největší město v severní Dalmácii, Zadar, máseverní dalmácie krásné historické centrum s fascinující architekturou, především kostel sv. Donáta. A vzhledem k tomu, že sem jezdí mnohem méně turistů než do jižněji položeného Splitu, jde zkrátka o úžasné, uvolněné místo, vhodné k toulkám. Za kamennými uličkami lemovanými kavárnami, za kostely i zbytky římských staveb se táhne široká nábřežní promenáda, kde zdejší „Mořské varhany“ vyhrávají společně s mírně šumícími vlnami Jadranu. Zadar byl zničen během čvrté křižácké výpravy a krátce poté do něj vtrhli Mongolové, což je potřeba mít na paměti, až budete stát pod jeho masivními obrannými zdmi. Během 2. světové války byl Zadar cílem masivního spojeneckého bombardování a velké ztráty město i okolí utrpěly také během války v 90. letech 20. st. Nedaleké město Nin, což je dnes malé a ospalé místo, má malý, ale velmi krásný kostelík z 9. st. Ve městě Šibeniku, jež se nachází ještě dále směrem na jih, stojí majestátní katedrála – další místo světového dědictví UNESCO a jedna z nejkrásnějších renesančních staveb v Chorvatsku. Chrám je bez výjimky postaven z kamene a jde o úchvatný architektonický počin (především válená klenba).

Za touto částí dalmatského pobřeží se zvedá pohoří Velebitnejvětší a nejpůsobivější horský hřeben v Chorvatsku, kde žijí hnědí medvědi a je zde spousta krasových jevů i jedny z nejlepších příležitostí pro turisty v celém Chorvatsku. Velebit tvoří část Dinárských Alp, které začínají v regionu Gorski Kotar směrem na sever a pokračují na jih až do Černé Hory. Ve Velebitu jsou dva národní parky – nádherný Severní Velebit a jižně položená Paklenica s dramatickou dvojicí roklí. Rokle a vodopády na řece Krce severně od Šibeniku tvoří další národní park, v němž se Krka valí dolů po sintrových stupních. Mezi Zadarem a Šibenikem leží Vranské jezero, významná močálovitá oblast a největší sladkovodní plocha v Chorvatsku.

U břehu naproti Velebitu se táhne dlouhý, úzký ostrov Pag, což je drsná, vyprahlá krajina, proslulá svým vydatným sýrem (paški sir), solnými pánvemi (které jsou zde od římských časů) a složitými, ručně vyráběnými krajkami. Centrem Pagu je skvěle zachovalé středověké město, zatímco nedaleká Novalja se v létě začíná stávat klubovou metropolí Chorvatska. V jižněji položených partiích, v okolí Zadaru, se nacházejí hustě obydlené ostrovy Ugljan a Pašman a kus dál od břehu se skrývá souostroví Kornati, plné odlehlých, vysokých mořských útesů, členitých zátok a křišťálově čistých vod.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

code

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

To podstatné!