Plitvice

Plitvická jezera

Toužíte se podívat do míst, kde se již v šedesátých letech minulého století proháněl Vinnetou, když sváděl boj o poklad na Stříbrném jezeře? Láká Vás nádherná příroda plná jezírek, kaskád, menších či větších vodopádů? Ano?

To vše Vám může nabídnout návštěva jednoho z nejznámějších chorvatských národních parků – Plitvických jezer.

Jedná se o soustavu sladkovodních jezer propojených kaskádami a vodopády. Oblast národního parku Plitvická jezera je od roku 1979 zařazena na seznam světového dědictví UNESCO.

V dnešní době je národní park Plitvická jezera velkou turistickou atrakcí v Chorvatsku, kterou každoročně navštíví zhruba 200 000 lidí. Celý národní park je velmi dobře organizován tak, aby byl pro návštěvníky dostupný a bezpečný. Jsou tu vybudovány chodníčky, můstky, jezdí zde kyvadlová doprava a po jezeře Kozjak malý parník. V současné době není celý park zcela zpřístupněn. Důvodem uzavření některých částí je ochrana a konzervace ekosystému. Je možné si prohlédnout jezera, kolem nichž jsou vybudovány chodníčky a jsou zahrnuty do prohlídkových tras. Pohyb po vytyčených trasách je naprosto bezpečný.

plitvická jezeraDo areálu Plitvic vedou dva vstupy (v dolní části Ulaz 1 – Rastovača, ve střední části Ulaz 2 – Hladovina). U každého vstupu je velké placené parkoviště a možnost občerstvení. Návštěvník dostane se vstupenkou i mapku jezerní soustavy s vyznačenými prohlídkovými trasami i s trasami místní dopravy v parku autobusem a lodí (zahrnuta v ceně vstupenky), takže se může velmi dobře orientovat. V národním parku Plitvická jezera je zpřístupněno celkem šest prohlídkových tras, barevně odlišených, od každého vstupu tři. Vybírat si můžete dle vlastních časových možností (kolik času chcete v Plitvicích strávit).

Otevírací doba (park je otevřen každý den, v neděli i o svátcích):

  • zimní období: 9 – 16 hod.
  • jarní a podzimní období: 8 – 18 hod.
  • letní období: 7 – 20 hod.

Ceník

Oficiální stránky národního parku Plitvická jezera

Pobytem na Plitvických jezerech si můžete rozdělit cestu na pobřeží Chorvatska na dvě části. Na Plitvicích se vyspíte, projdete si Národní park a můžete pokračovat dále směrem k moři.

 

1 komentář u „Plitvická jezera“

  1. Určitě stojí za shlédnutí. Nádherná příroda, upravené chodníčky. Možná teď už trošku komerční, ale stejně krásná procházka. Abyste si to užili, vymezte si na ně celý den :)

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>