Plitvická jezera

Toužíte se podívat do míst, kde se již v šedesátých letech minulého století proháněl Vinnetou, když sváděl boj o poklad na Stříbrném jezeře? Láká Vás nádherná příroda plná jezírek, kaskád, menších či větších vodopádů? Ano?

To vše Vám může nabídnout návštěva jednoho z nejznámějších chorvatských národních parků – Plitvických jezer.

Jedná se o soustavu sladkovodních jezer propojených kaskádami a vodopády. Oblast národního parku Plitvická jezera je od roku 1979 zařazena na seznam světového dědictví UNESCO.

V dnešní době je národní park Plitvická jezera velkou turistickou atrakcí v Chorvatsku, kterou každoročně navštíví zhruba 200 000 lidí. Celý národní park je velmi dobře organizován tak, aby byl pro návštěvníky dostupný a bezpečný. Jsou tu vybudovány chodníčky, můstky, jezdí zde kyvadlová doprava a po jezeře Kozjak malý parník. V současné době není celý park zcela zpřístupněn. Důvodem uzavření některých částí je ochrana a konzervace ekosystému. Je možné si prohlédnout jezera, kolem nichž jsou vybudovány chodníčky a jsou zahrnuty do prohlídkových tras. Pohyb po vytyčených trasách je naprosto bezpečný.

plitvická jezeraDo areálu Plitvic vedou dva vstupy (v dolní části Ulaz 1 – Rastovača, ve střední části Ulaz 2 – Hladovina). U každého vstupu je velké placené parkoviště a možnost občerstvení. Návštěvník dostane se vstupenkou i mapku jezerní soustavy s vyznačenými prohlídkovými trasami i s trasami místní dopravy v parku autobusem a lodí (zahrnuta v ceně vstupenky), takže se může velmi dobře orientovat. V národním parku Plitvická jezera je zpřístupněno celkem šest prohlídkových tras, barevně odlišených, od každého vstupu tři. Vybírat si můžete dle vlastních časových možností (kolik času chcete v Plitvicích strávit).

Otevírací doba (park je otevřen každý den, v neděli i o svátcích):

  • zimní období: 9 – 16 hod.
  • jarní a podzimní období: 8 – 18 hod.
  • letní období: 7 – 20 hod.

Ceník

Oficiální stránky národního parku Plitvická jezera

Pobytem na Plitvických jezerech si můžete rozdělit cestu na pobřeží Chorvatska na dvě části. Na Plitvicích se vyspíte, projdete si Národní park a můžete pokračovat dále směrem k moři.

 

One thought on “Plitvická jezera”

  1. Určitě stojí za shlédnutí. Nádherná příroda, upravené chodníčky. Možná teď už trošku komerční, ale stejně krásná procházka. Abyste si to užili, vymezte si na ně celý den 🙂

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

code

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..