Komiža

Komiža

Letovisko Komiža je největším městem ostrova Vis. Místní obyvytelé se živí především zemědělstvím, rybolovem a zpracováním ryb – jsou zde výborné rybí restaurace. V poslední době se zde ovšem začíná dařit cestovnímu ruchu.

Komiža

má velmi krásné i staré historické centrum, kde mezi domy vedou opravdu úzké, ovšem malebné uličky. Z památek města stojí za zmínku renesanční mariánský kostel Gospa Gusarica ze 16.-17. stol., přístavní pevnost z konce Komiža16. stol. v níž je nyní rybářské muzeum. Pozoruhodný je i třípatrový palác rodiny Zankiů z 1. poloviny 18. stol. Na vyvýšenině nad městem se tyčí klášter sv. Mikuláše ze 13. stol., jež je nazýván Muster. Jádro kláštera tvoří kromě starého románského kostelíku také velký pětilodní kostel ze 16.-17. stol..

Každý rok se 6. prosince koná na sv. Mikuláše „Den města Komiža“ během nějž probíhají velké oslavy. Každoročním vyvrcholením oslav je spálení staré lodi na oběť svatému Mikuláši vyjadřující poděkování zdejších rybářů za ochranu.

Komiža nabízí také několik možností ke koupání. Jsou tu krásné oblázkové pláže, zmínit můžeme např. Gospa Gusarica, Nova Pošta a Velo Žalo. Zavítat ovšem můžete i na jiné.

Letovisko má mimo jiné výborné podmínky pro potápění, je zde i potápěčský klub. Provozován je zde také sportovní mořský rybolov. Jsou zde také hřiště pro nejrůznější míčové sporty i tenis. Pokud rádi jezdíte na kole, můžete se vydat po některé z cyklistických stezek ostrova Vis.

Aktuální předpověď počasí můžete shlédnout ZDE.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

code

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

To podstatné!