Rab

Rab

Město Rab je správním střediskem celého ostrova a zároveň jeho nejoblíbenějším turistickým centrem. Je také jedním z nejoblíbenějších letovisek v severním Jadranu vůbec. Předměstí Rabu splývá s menšími letovisky Banjol a Barbat a společně tak tvoří velkou rekreační oblast.

Letovisko Rab zajisté potěší všechny milovníky historie. Má krásné historické jádro a tak se to tu historickými památkami jenom hemží. Zachovala se část městského opevnění z 12. – 13. stol., včetně tzv. Mořské brány. Za hradami na Vás dýchne historie, středověké uličky města zde tvoří téměř pravidelné šachovnice ulic a uliček. Za návštěvu zde rozhodně stojí výstavný Knížecí palác ze 13. stol., který nese výrazné znaky úprav pozdně gotických a renesančních. Ve městě dále najdete také četné paláce a historické domy místní šlechty, jejichž výstavba se ve většině Rabpřípadů datuje do 15. a 16. století. Z památek Rabu dále stojí za zmínku katerála Nanebevzetí P. Marie, kostel sv. Kříže, kostelík sv. Kryštofa, kostel sv. Justiny a kostel františkánek. Chráněný park Komrčar, který začíná hned za hradbami, se právem pokládá za jeden z nejbohatších a nejkrásnějších v celé oblasti Kvarneru.

Pláže Rab

Původní městská pláž se nachází těsně u městečka Rab. Je tvořena oblázky, místy kameny a skalisky. Rodiny s dětmi mohou vyrazit na pláže do sousedního letoviska Banjol. Zdatnější turisté mohou vyrazit i na pláže do letoviska Suha Punta, které je vzdálené zhruba 5 km. Zde se nachází kamenité pláže doplněné betonovými plotnami, které místy přecházejí v oblázkovou až písčitou pláž. Cestu k této pláži si můžete zkrátit i člunem a že se to vyplatí, tato pláž totiž získala v r. 2013 ocenění Modré vlajky.

Rab je ideálním místem pro nejrůznější vodní sporty. Je možné zde provozovat jachting, vodní lyžování, podmořský rybolov, potápění, windsurfing, zapůjčit si můžete čluny, mořské kajaky atd. Na souši si můžete zahrát tenis, volejbal, minigolf nebo kuželky. Po značených stezkách můžete vyrazit i na nějaké turistické či cyklistické výlety. Horská kola a mopedy je zde také možné zapůjčit.

Chcete-li si svoji dovolenou na Rabu zpestřit, pak si ji naplánujte okolo termínu 25.-27.7., kdy se ve městě koná Rapska fjera. Slavnostní zahájení slavností je vždy 25.7. na svátek sv. Jakuba. Během slavnosti v uličkách města provozují historicky odění řemeslníci nejrůznější stánky – razí se mince, zhotovuje keramika, barví hedvábí, pracuje se se dřevem, kamenem i kovem a v neposlední řadě se zde pečou i naložené ryby. Vyvrcholením slavnosti je rytířský turnaj k poctě sv. Kryštofa, patrona Rabu, v den jeho svátku 27.7.

Během léta se dále konají nejrůznější hudební večery, výstavy výtvarných děl a jsou zde k vidění také sbírky sakrálního umění v kostele sv. Justiny.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

code

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

To podstatné!