Pašman

Pašman

Ostrov Pašman se nachází v Jaderském moři u pobřeží Chorvatska, jižně od Zadaru. Ostrov v zadarské ostrovní skupině patří k Severodalmatským ostrovům. Leží ve vnitřním ostrovním pásu jihovýchodně od ostrova Ugljan, se kterým je spojen novým mostem přes průplav Ždrelac. Od pevniny je oddělen Pašmanským průlivem (Pašmanski kanal), na západě jsou vody Středního průlivu (Srednji kanal). Od pevniny, od města Biograd na moru, je ostrov Pašman vzdálen 15 minut plavby trajektem.

PašmanPobřeží ostrova Pašman je členité. Větší zátoky na ostrově jsou Polača, Taline, Triluke, Landjin, Soline a Kablin. Vnitrozemí ostrova je kopcovité, nejvyšší výšky dosahuje Pašman vrchem Bokolj (272 m). Západní pobřeží je velmi strmé a členité, jeho četné zátoky jsou chráněny před bórou. Podobné podnínky jsou i na jihu ostrova, částečně i na jeho jihovýchodním cípu. Při méně členitém východnínm pobřeží jsou rozložena všechna větší sídla ostrova – Tkon, Nevidjane, Kraj, Pašman, Mrljane, Dobropoljana, Banj, Ždrelac.

I přesto, že na ostrově panují mimořádně vhodné a příznivé přírodní podmínky pro rekreační pobyty, nejsou dosud zdaleka plně využívány. To ovšem znamená, že ostrovu dávají přednost především ti, kteří hledají klid, krásnou nedotčenou přírodu a čisté moře. Možnost ubytování na ostrově je jen v soukromí a ve třech menších kempech.

Aktuální počasí na ostrově Pašman můžete shlédnout ZDE

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

code

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

To podstatné!