Pag

Pag

Ostrov Pag leží ve střední části Chorvatska a patří ke skupině tzv. Kvarnerských ostrovů. Rozprostírá se podél pohoří Velebit. S pevninou ho přes Velebitský kanál spojuje „Paški most“. Pag je třetí nejdelší ostrov, jeho délka je 65 km a pátý největší ostrov v Chorvatsku. Nejvyšším bodem ostrova je „Sveti Vid“ s nadmořskou výškou 348 m. Na ostrově Pag objevíte mnoho krásných jeskyní, hlubokých zálivů a spoustu přírodních pláží a zátok. Téměř 25% pobřeží ostrova tvoří pláže.

dovolená pagNa ostrově vládne středomořské podnebí. Ovšem vzhledem k chladným větrům z pevniny je možné pěstování vinné révy, zeleniny, ovoce a oliv pouze v údolích. I přes snahy místních obyvatel, kteří vystavěli kilometry kamenných zdí, je velká část ostrova holá a skalnatá. Rozšířen je chov ovcí, v jejichž stravě se vyskytuje tymián, rozmarýn či šalvěj. Díky této neobvyklé stravě má pažský sýr (Paški sir) nenapodobitelnou chuť a stal se místní specialitou.

Na ostrově se dochovaly některé národopisné zvláštnosti, především lidové tance a písně, krásné lidové kroje (ženské kroje s pozoruhodnými pokrývkami hlavy z pažských krajek), tradiční krajkářská výroba.

Největší obcí a administrativním střediskem ostrova je město Pag, z dalších mají svůj význam Novalja, Lun, Šimuni, Kolan, Dinjiška aj.

Ostrov Pag bývá cílem turistů, kteří dávají přednost jednoduššímu a levnějšímu pobytu na Jadranu, klidu a čistému moři a nehledají příliš hlučné společenské zábavy a intenzivní noční život. Výjimkou je pláž Zrće, která je vyhlášeným centrem zábavy (plážové kluby, diskotéky, zábavní programy, animace, soutěže).

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

code

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

To podstatné!