Murter

Murter

Ostrov Murter je jedním z ostrovů v severní dalmatské skupině ostrovů, které tvoří téměř 40% všech chorvatských ostrovů. Nálezá na severozápadě od obou Šibenických ostrovních moří. Murter je vzdálený pouze 6 metrů od pevniny a spojen zvedacím mostem. Ostrov je lehce dostupný a tim i přitažlivější. Na ostrově jsou čtyři osady: starší – Murter a Jezera, a současnější, Tisno a Betina. Správním střediskem ostrova je obec Murter, která je současně sídlem Správy národního parku Kornati.

murterDějiny Murteru jsou velmi podobné historii celého zdejšího přímoří. Z ilyrského i římského osídlení (byla tu římská osada Collentum) se našlo jen velmi málo. Mimo obce je památek minulosti rovněž jen málo, mnoho jich není ani v obcích (několik kostelů ze 16. – 19. stol.).

Ostrov Murter je proslulý svými písečnými a oblázkovými plážemi, jako například Slanica, Kosirina, Čigrađa, Podvršak, Lovišća. Velký počet malých zátok je skrytý pohledu a vzdálený od hluku a shonu větších pláží.

Pro cestovní ruch byly na ostrově Murter vytvořeny podmínky především výstavbou jak ubytovacích zařízení s poměrně značnou kapacitou (dva hotely, turistické městečko, čtyři velké kempy a tisíce lůžek v soukromí), tak i další infrastruktury (restaurace, konoby, obchody, sportovní a zábavní zařízení, pět marin atd.).

One thought on “Murter”

  1. Na Ostrově Murter jsem byla několikrát- člověk se nemusí bát, že když tam přijede bez cestovky, tak že nesežene ubytování – ale to asi nikde v Chorvatsku – je to moje srdeční záležitost. Ubytování v Jezerách, pokaždé jsem si ubytování našla sama – slunění se v poklidu na vedlejší klidné pláži u borovicového lesíka, procházky pěšky do Tisna a zpět do Jezer po silnici, koupání na báječné pláži Kosirina – kdo chce, tak může být na straně s pomalým sestupem do vody a nebo z druhé strany – tam je hned hloubka. Je tam sice dost ježků ( v Tučepech, když jsem se ptala proč někde jsou a jinde nejsou ježci mi bylo řečeno, že ježci jsou jen v hodně čisté vodě ) ale voda jako křišťál a nikdo vám neleze po hlavě jako v letoviscích. Byla jsem na výletě i v Betině, Tisnu (to jsem psala) a v Murteru, ale jako Jezera mne žádné z nich neočarovalo. Kdo má rád větší šrumec a večerní atrakce a pobavení, tak doporučuji spíše zajet do Vodice.

     

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

code

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

To podstatné!