Lošinj

Lošinj

Lošinj se nachází v severní části Jaderského moře v Kvarnerském zálivu jihovýchodně od pobřeží poloostrova Istrie. Od vedlejšího ostrova Cres je oddělen jen úzkým uměle vybudovaným Osorským průlivem. Hlavním městem je přístav Mali Lošinj. Severní část ostrova je hornatá. Na jihu kopce dosahují maximální výšky 243 metrů. Na jihu ostrova roste bohatá subtropická vegetace (rozlehlé piniové lesy, palmy, agáve, oleandry). Pěkný je zejména záliv Čikat s chráněným stejnojmenným lesoparkem. Moře kolem lošinjsko-creského souostroví bylo dne 6. srpna 2006 vyhlášeno prvním chráněným úsekem moře se zaměřením na intenzivní ochranu zdejší kolonie delfínů skákavých. Lošinj je jedním z nejnavštěvovanějších ostrovů, a to zejména pro své mírné podnebí, příznivé i v zimních měsících.

dovolená lošinjLetoviska Malý a Velký Lošinj jsou ve velké oblibě u Italů, kteří sem mají přímé spojení z Benátek. Na ostrovy se dostanete pouze lodí. Hlavním přístavem pro oba ostrovy (i Cres) je Mali Lošinj, který má trajektové spojení s Pulou, Zadarem a Benátkami.

Přibližně v polovině ostrova, v jeho nejužší části (v blízkosti přístavu Mali Lošinj), byl prokopán průplav Privlaka, který rozděluje ostrov prakticky na dva díly. Privlaka je však překlenuta mostem, přes který vede i hlavní ostrovní komunikace. Nová část města Mali Lošinj zasahuje až do této lokality.

Největšími letovisky na ostrově jsou Mali Lošinj, Veli Lošinj a Nerezine. Díky teplému mořskému proudu má mírnější a příjemnější podnebí a podstatně více vegetace. Obyvatelstvo se zabývá zemědělstvím, rybolovem a zpracováním ryb, tradiční stavbou malých lodí. Pro jižní část ostrova je stále výraznějším ekonomickým činitelem cestovní ruch.

—————————————————————————————

Recenze ostrov Lošinj

Recenze k ostrovu naleznete v příslušné rubrice příspěvků od návštěvníků stránek nebo v komentářích přímo pod tímto článkem.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

code

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

To podstatné!