Vela Luka

Vela Luka

Vela Luka se nachází v závěru hlubokého, 7 km dlouhého a poměrně širokého stejnojmenného zálivu, na západním pobřeží Korčuly a je největším městem ostrova. Ve městě žije necelých 5000 obyvatel. Vela Luka leží pod svahy vrchu Spilinski rat (150 m) a je okolními pahorky chráněna před studenými větry, což přispívá i k bohatství vegetace. Svojí polohou v zálivu je bezbečným kotvištěm a přístavem pro jachtaře. Obyvatelstvo se zabývá zemědělstvím, rybářstvím, turizmem a v letovisku je také loděnice Greben, továrna na zpracování ryb Jadranka a jiné menší průmyslové a hospodářské provozy.

Vela LukaLetovisko Vela Luka je vyhledávána i jako léčebné lázně – Kalos. Léčí se zde především choroby dýchacích cest, poruchy pohybového ústrojí a ženské nemoci, provádí se rehabilitace nejrůznějšího zaměření. V zátoce Kale na konci přístavu vyvěrají léčivé prameny.

Vela Luka je nejstarším obydleným místem na ostrově Korčula a to od neolitu do doby bronzové, jak o tom svědčí archeologické nálezy jeskyně Vela spilja (jeskyně se nachází vysoko nad městem, ve svahu vrchu Pinski rat, je volně přístupná a je možné až ke vchodu přijet autem). Nálezy z jeskyně jsou vystaveny v Kulturním středisku (Centar za kulturu) ve Vela Luce. Město Vela Luka se však jako novodobá osada začalo vyvíjet až koncem 18. stol. V posledních letech se letovisko velmi značně rozrůstá.

Koupání je možné přímo ve městě na městské pláži, v blízkosti starého hotelu. Možnost koupání je i v četných malých zátokách v okolí na severozápadním pobřeží vnější části zálivu. Nádherné pláže jsou také na vzdálenějším ostrůvku Proizd, severozápadně (možnost dopravy čluny z města).

Luško lito (Velalucké léto) nabízí během letních měsíců bohatý kulturně-zábavný program, klapské (sborové) písně, koncerty zábavné i klasické hudby a pravou atrakci – rytířskou hru s tancem kumpanija v podání folklorního spolku (zhudebněná v mnoha písních). Největší lidovou slavností je ovšem svátek sv. Josefa 19. března s procesím a bohatým zábavním programem.

Mapka letoviska:

Mapa letoviska Vela Luka

—————————————————————————————-

Recenze Vela Luka

Recenze k letovisku Vela Luka naleznete v příslušné rubrice příspěvků od návštěvníků stránek nebo v komentářích přímo pod tímto článkem.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

code

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

To podstatné!