Lumbarda

Lumbarda

Lumbarda je zemědělská a rybářská obec ležící 6 km jihovýchodně od města Korčuly. Rozkládá se podél pobřeží v malých zátokách i po okolních kopečcích, a obklopují ji rozlehlá pískovitá pole vinohradů – odtud pochází výborné bílé víno grk. Lumbarda se stala příjemným a klidným letoviskem. V okolí letoviska Lumbarda jsou mimořádně pěkné písečné pláže s pozvolným vstupem do moře, vhodné především pro rodiny s dětmi, například jihovýchodně od letoviska se nachází mělká písečná zátoka Pržine (též Pržina).

LumbardaNedaleko Lumbardy, na pahorku Koludrt, bylo vedle zbytků kostela sv. Jana (Sveti Ivan) nalezeno do kamene vytesané pséfizma ze 4. stol. př. l., které patří k nejstarším písemným památkám na chorvatském pobřeží. Pséfizma je zápis o rozdělení nově kolonizované půdy mezi přistěhovalce. Z dalších památek rozhodně stojí za zmínku letohrádky korčulských patricijských rodin (goticko-renesanční architektura), kterým místní říkají „kašteli“, dále středověký kostel sv. Petra (Sveti Petar) a několik starých vil, kdysi letních sídel korčulských patriciů.

Lumbarda je známa jako letovisko s živou lidovou tradicí. Velmi oblíbená je lidová veselice trganja naranči při sklizni pomerančů, která je doprovázena písněmi, tanci a starými obyčeji. 16. srpna se koná velká lidová slavnost ke cti sv. Rocha (Sveti Rok). Různé zábavní programy se zde pořádají v průběhu celého roku.

————————————————————————————–

Recenze Lumbarda

Recenze k letovisku Lumbarda naleznete v příslušné rubrice příspěvků od návštěvníků stránek nebo v komentářích přímo pod tímto článkem.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

code

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

To podstatné!