Korčula

Korčula

Město Korčula ležící na severovýchodním okraji ostrova, zvedajíc se podél jeho členitého pobřeží, je oblíbeným letoviskem a hojně navštěvovaným výletním cílem na severovýchodním pobřeží ostrova Korčula. Letovisko Korčula patří k nejcennějším městským památkovým rezervacím na chorvatském přímoří. Východně od přístavu se nachází malá skupinka ostrůvků. Skládá se ze starého města na malém, oválném poloostrově, barokního předměstí bezprostředně pod starými hradbami a z nových částí rozprostírajících se podél pobřeží na východ a na západ od starého centra.

ostrov-korcula-chorvatskoZ trajektového přístaviště Korčula – Dominće (ležící v těsné blízkosti městečka Korčuly) vyplouvají trajekty do letoviska Orebić na Pelješci a do Drveniku na Makarské riviéře, dále rychlé trajektové linky Rijeka – Zadar – Split – Stari Grad (Hvar) – Korčula-Dominče (Korčula) – Sobra (Mljet) – Dubrovník – Bari (Itálie). Staví tu i mezinárodní trajekty do Ancony v Itálii (ze Splitu a Starého Gradu na Hvaru).

Stará část Korčuly leží na vyvýšeném poloostrůvku spojeném s pevninou jen úzkou šíjí. Ze všech stran ji obklopují hradby ze 14. – 16. stol. Některé z domů v Korčule mají zazděná okna i vchody, z některých zůstaly jen obvodové zdi – stropy a střechy shořely, když byly domy v první polovině 16. stol. zazděny nebo zapáleny pro podezření ze šíření nákazy morové epidemie. Těmto domům zde říkají kučišta.

Korčula - katedrála sv. MarkaZ opevnění města vynikají čtyři nárožní věže, válcové bašty, z nichž je nejmohutnější Barbarigo v přístavu, další jsou Balbi, Tiepolo a Capello. V opevnění jsou dvě brány – tzv. Mořská brána (Morska vrata), k níž můžeme vystoupit od městské lodžie v přístavu, a Pevninská brána (Kopnena vrata) vestavěná do mohutné hranolové věže zvané Revelin (z konce 15. stol.). Z dalších památek města stojí za zmínku goticko-renesanční katedrála sv. Marka (Sveti Marko) ze 16. – 17. stol. na Strossmayerově náměstí, Opatský palác (Opatska palača) s opatskou klenotnicí, palác Gabrielisů se sbírkami námořními, etnografickými a uměleckými. Komplex náměstí doplňuje nejstarší korčulský kostel – kostel sv. Petra (Sveti Petar) ze 14. stol. U věže Revelin je krásná renesanční radnice, místodržitelský palác (Kneževa palača) s arkádami a kostel sv. Michala (Sveti Mihovil) ze 17. stol. Dále je v Korčule k vidění kostel Všech svatých (Svih Svetih) blízko věže Capello, východně od pevninské brány, který je otevřen jen o některých svátcích.

V Korčule se nacházejí mnohé společenské, kulturní, hospodářské, zdravotní organizace a instituce: dětská školka, základní a střední škola (gymnázium), muzeum, knihovna, poliklinika, lékárna, turistické agentury, hotely, banky, loděnice, obchodní a pohostinské objekty aj. Působí zde také kulturně-umělecké spolky, které se věnují sborovému zpěvu, folklóru, potom také sportovní družstva.

Korčula nabízí možnost koupání na místní městké pláži – umělá pláž a oblázky.

Za zábavou a tancem je možné vyrazit do místních diskoklubů a na terasy hotelů. V Korčule se navíc každoročně koná Velká lidová slavnost k příležitosti svátku sv. Petra a Pavla 29. června – veselice s pálením ohňů a s bohatým programem. Ve druhé polovině července se koná tzv. Marko Polo Festival – festival písně a vína. Mariánský svátek Velika Gospa se koná 15. srpna. Zábavní slavnost na paměť bitvy mezi Janovany se koná vždy začátkem září – Rekonstrujce historické bitvy u ostrova Korčuly. Lidové slavnosti u příležitosti svátku sv. Martina probíhají na jeho svátek – 11. listopadu.

————————————————————————————–

Recenze Korčula

Recenze k letovisku Korčula naleznete v příslušné rubrice příspěvků od návštěvníků stránek nebo v komentářích přímo pod tímto článkem.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

code

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

To podstatné!