Vrboska

Vrboska

Vrboska je menší letovisko na severním pobřeží ostrova Hvaru. Nachází se 5 km severozápadně od Jelsy, 9 km východně od Starého Gradu a 27 km východně od města Hvaru v závěru poměrně hluboké úzké zátoky. Místní obyvatelé se zabývají pěstováním olivovníků a vinné révy, rybolovem a v poslední době stále výrazněji cestovním ruchem.

Z památek rozhodně stojí za zmínku pozoruhodný opevněný renesanční mariánský kostel (Sveta Marija) ze 16. stol. na vyvýšenině uprostřed obce, který je svou architekturou výjimečný v Dalmácii. Poskytoval v době tureckého nebezpečí bezpečný úkryt všem obyvatelům vesnice (součástí stavbyVrboska je i cisterna na vodu a zásobárna potravin). Prohlídka kostela je běžně možná, klíč je k zapůjčení na místní faře. Z věže kostela je překrásný výhled na úzkou dlouhou zátoku. Ve Vrbosce je dále několik gotických, renesančních a barokních domů. Zbarokizovaný kostel sv. Vavřince (Sveti Lovrijenac) se pyšní několika cennými obrazy. Velmi zajímavá je také expozice Rybářského muzea v domě přímo na nábřeží, které svědčí o staré rybářské tradici Vrbosky.

Vrboska nabízí koupání na oblázkových plážích a skalnatém pobřeží s kamennými plotnami. Nejkrásnější je oblázková pláž Soline. Pobřeží kolem Vrbosky obklopuje vysoký borový les, který poskytuje příjemný stín.

V letovisku se pravidelně, každé léto (červenec – srpen) koná Vrboské kulturní léto (Vrbosko kulturno ljeto) s bohatým kulturním programem.

————————————————————————————–

Recenze Vrboska

Recenze k letovisku Vrboska naleznete v příslušné rubrice příspěvků od návštěvníků stránek nebo v komentářích přímo pod tímto článkem.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

code

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

To podstatné!