Stari Grad

Stari Grad

Stari Grad stojí na samém konci dlouhého a hlubokého Starigraského zálivu na severu ostrova, a přestože jde o rušné místo, jezdí sem méně turistů než do města Hvar. Jeho okolí má dostatek vegetace (převážně borové lesy). Stari Grad je proslulý pěstováním levandule, která tu roste na svazích okolních kopců.

Nejzajímavějším místem k návštěvě ve městě je určitě Tvrdalj, opevněný palác chorvatského renesančního básníka Petara Hektoroviče (1487-1572). Palác pochází z roku 1520 a jde o krásné, téměř mýtické místo, se stinnou zahradou a – jak se sluší a patří – jezírkem obehnaným ambitem; nejznámějším HektorovićoStari Gradvým dílem je „Rybaření a rozmluvy rybářů“. Jezírko obklopují různé nápisy na stěnách, vybrané z Hektorovićovy poezie, a nahoře je kamenný holubník.

Nedaleko se nachází malý kostel Sveti Rok z 16. st., který byl postaven jako rodinná kaple Hektorovićů, a nachází se zde pozůstatky podlahových mozaik ze starých římských lázní. Přímo za rohem najdete dominikánský klášter, přestavěný v 16. st. (po několika nájezdech Otomanů), v němž našlo útočiště Muzeum Stari Grad. Kousek na východ odtud, směrem ke stanici autobusů, stojí malý románský kostelík sv. Jana (Sv. Ivan), který se údajně nachází na místě nejstarší katedrály na ostrově. Další muzeum najdete v paláci Biankini.

Malá městská písečná pláž se nachází v borovém lese na okraji města směrem k hotelovému komplexu. V blízkosti hotelu Arkada je pak oblázková bláž, ostatní hotelové pláže mají vybetonované plošiny na slunění.

Do Stari Gradu jezdí trajekt pro automobily. Přístaviště trajektů se nalézá kus na západ od centra města, ale přímo na trase místních autobusů. Stari Grad má trajektové spojení se Splitem, Vela Lukou na Korčule, s Dubrovníkem, s Ubli na Lastovu a Rijekou. Trajektové linky jej spojují i s Itálií.

———————————————————————————–

Recenze Stari Grad

Recenze k letovisku Stari Grad naleznete v příslušné rubrice příspěvků od návštěvníků stránek nebo v komentářích přímo pod tímto článkem.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

code

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

To podstatné!