Hvar

Hvar

Město a přístav Hvar leží na jihozápadním pobřeží stejnojmenného ostrova. Leží na jihozápadním pobřeží ostrova v otevřené zátoce, kterou chrání směrem od moře řetěz Paklených ostrovů (Pakleni otoci), jež jsou jeho správní součástí.

Staré centrum města je skutečně půvabné a jeho krásné centrální náměstí směřuje k nábřeží, kde pod příkrými svahy kopce Španjola stojí elegantní paláce, obklopené starým opevněním. Většinu města bylo po ničivém útoku Otomanů v roce 1571 nutné postavit znovu, takže to, co zde spatříte dnes, pochází z velké části z pozdější doby, s výrazným benátským vlivem. Hvar bývá během hlavní sezóny mimořádně lidnatý a ubytování pro tuto dobu si hosté rezervují měsíce dopředu, takže si nezapomeňte vše dobře naplánovat.

Přístav Hvar, ostrov HvarCentrální prostranství, náměstí Sv. Štěpána (Trg Svetog Stjepana), je údajně největší v celé Dalmácii a táhne se od malého, uzavřeného přístavu Mandrać do nitra ostrova. Na vzdáleném konci náměstí, pokud na ně míříte od nábřeží (nebo téměř na konci, pokud jdete od autobusové stanice), stojí katedrála sv. Štěpána z pozdního 16. a raného 17. st., kterou její tvůrci postavili na místě starší katedrály, patrně z 12. st.. Elegantní průčelí a přilehlá zvonice tvoří nejvýraznější dominanty Hvaru.

V uličkách nad severní stranou náměstí najdete benátské gotické průčelí zříceného Hektorovićova paláce a ještě o kus dále klášter benediktinek. Jděte pomalu vzhůru, lesíkem plným sosen a sukulentů, po nenáročné spletité stezce dojdete k pevnosti Španjola z 16. st.. Z cimbuří i z věží je skvělý výhled na město i na nedaleké Paklené ostrovy v níže položeném zálivu a ve starých kasárnách je v letních měsících v provozu restaurace. Hrad zde stojí již od dob panování římského císaře Justiniána v 6. st. n. l., v průběhu staletí prošel mnoha přestavbami a Benátčané i Rakušané jej různě vylepšovali. Nedávno byly pro veřejnost otevřeny kobky, které najdete dole pod příkrým kamenným schodištěm. Dole v celách spatříte základy budovy a různé vrstvy stavebního materiálu, který se na hradě během jeho historie používal.

Na rohu náměstí u nábřeží stojí velký Arsenal z 16. st. (kompletně přestavěný po nájezdu Turků), v němž je velký klenutý prostor, který tvořil kryté doky pro galéry. Divadlo, které bylo nad Arsenalem postaveno v roce 1612, se nedávno dočkalo rekonstrukce. Cestou od Arsenalu doleva po nábřežní ulici Riva, plné kaváren, dojdete k místu, kam přijíždějí trajekty a katamarány a z nějž vede úzké schodiště nahoru do staré rezidenční čtvrti Burg. Dále směrem po Rivě odbočte za roh a dojdete k františkánskému klášteru, v němž sídlí malé muzeum a také se zde skrývá několik obrazů, včetně obrovské Poslední večeře ze 17. st..

Kousek od výběžku poloostrova jižně od Hvaru se táhnou sosnami porostlé Paklené ostrovy (Pakljeni otoci, pakljen = smola z borovic), na nichž najdete nejlepší pláže v celé oblasti. Jezdí k nim vodní taxíky z nábřeží.

město Hvar, ostrov HvarMěsto Hvar je silnicí spojeno se všemi hlavními obcemi na ostrově, jakož i s hlavním trajektovým přístavem ostrova ve městě Stari Grad. Do městského přístavu připlouvají kromě lodí i trajekty plující na ostrovy Lastovo a Korčula, avšak pouze pro nástup a výstup cestujících, nikoli pro nalodění a vylodění vozidel. Na ostrov Vis nemá žádné přímé spojení.

Hvar patří mezi nejoblíbenější letoviska na Jadranu a je často navštěvován i jako místo pro ozdravné zimní přímořské pobyty (v lednu se tu průměrná teplota pohybuje kolem 8,4 °C).

Den města Hvar se slaví na svátek sv. Štěpána (2. října), patrona města – velká místní náboženská slavnost s procesím a různým dalším programem. Na svátek spolupatrona města, sv. Prospera (10. května) se koná slavnost Fešta sv. Prošpera. Oblíbené rybářské slavnosti (Ribarske fešte) se pořádají několikrát v průběhu sezóny. Večerní a noční život je ve městě Hvar opravdu bohatý: desítky restaurací, tradičních konob, kaváren i klubů. K tanci i poslechu hraje v sezóně hudba na hotelových terasách. Mladší generace navštěvuje zdejší vyhlášené kluby: Carpe diem, Veneranda, Club Atlantida atd.

Oficiální stránky města Hvar

————————————————————————————–

Recenze Hvar

Recenze k letovisku Hvar naleznete v příslušné rubrice příspěvků od návštěvníků stránek nebo v komentářích přímo pod tímto článkem.

2 thoughts on “Hvar”

  1. Na koniec júna bolo fantastické počasie, kúpali sme sa každý deň, more od hotela do 100m dolu briežkom. Pláže neboli preplnené ale v mestečku bolo rušno. Bola som s kamarátkou,nenudili sme sa ani deň. Keď sa nám nechcelo do mesta, išli sme na animácie do hotela,boli super. Niektorí mali pripomienky k strave, ale nám chutilo.

  2. Hvar je podle mě jedním z nejkrásnějších míst Chorvatska. Loni jsme tam byli na dovolené na dva týdny – počasí krásné, krásné městečko jediné mínus je, že v hlavní sezóně je tam dost lidí. Zato v září je tam pořád hezky a lidí poskrovnu.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

code

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

To podstatné!