Telašćica

Telašćica

Přírodní park Telašćica se nachází u ústí do Národního parku Kornati na jihovýchodním pobřeží ostrova Dugi otok. Krásná hluboká zátoka, jedna z největších na východním Jadranu, chráněná krajinná oblast (podle chorvatské terminologie park prirode). Má 25 malých zátok. Je dlouhá 10 km a široká 160 – 1 800 m. Jde o úzký záliv, rámovaný kolmou skalní stěnou vysokou 100 metrů, na jejímž vrcholku je velké slané jezero Mir.

záliv TelašćicaTelašćica má několik velmi pěkných dlouhých písečných pláží s písčitým dnem v moři. V zátoce je několik ostrůvků, např. Donji a Gornji Školj, Farfarikulac, Katina aj.. Severovýchodní strana zálivu je úplně holá, ale jihozápadní pobřeží je porostlé hustým borovým lesem, olivovými a fíkovými háji.

Návštěvníci se mohou koupat buď v přilehlé zátoce Telašćica nebo v jezeře Mir v těsném sousedství zátoky. Voda v jezeře je slanější a teplejší než v sousedním moři. Je ale třeba počítat s tím, že na plážích Miru bývá v sezóně přeplněno. Od moře jsou odděleny jen úzkým dlouhým skalním hřebenem „Grpašćak“, který na jihozápadní straně spadá do moře téměř kolmými, asi 150 metrů vysokými stěnami.

Telašćica se právě díky této scenerii počítá k nejkrásnějším a nejmalebnějším přírodním zákoutím na Jadranu.

Do západní části zátoky vede cesta z letoviska Sali na východní straně ostrova.

Chcete-li zátoku navštívit zátoku vlastí lodí, pamatujte na to, že za vplutí do zátoky se platí poplatek.

————————————————————————————–

Recenze Telašćica

Recenze k letovisku Telašćica naleznete v příslušné rubrice příspěvků od návštěvníků stránek nebo v komentářích přímo pod tímto článkem.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

code

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

To podstatné!