ostrov Brač

Brač

Ostrov Brač je rozlohou největší ze Středodalmatských ostrovů a třetí největší ostrov v celém Jaderském moři. Směrem k severu spadá pozlovně k moři, k jihu naopak velmi strmě. Ostrovje od pevniny oddělen Bračským a Splitským průlivem. Hlavními letovisky jsou Supetar a Bol, dalšími jsou Sutivan, Milna, Splitka, Postira, Pučišća a Povlja.

bračNa většině pobřeží jsou pěkné pláže (drobné oblázky a písek). Vyniká zejména pláž Zlatni rat v Bolu, pokládaná mnohými za nejkrásnější pláž na Jadranu.

Obce a osady si zachovaly do značné míry neporušený typický dalmatský ráz. Brač je přitažlivý i pro své četné stavitelské památky: ilyrské (kyklopské) hradby, opevněná sídliště zvaná gradiny, nízké chýše kruhového půdorysu z místního lomového kamene zvané bunje, skýtající pastevcům úkryt před nepohodou a mnohé další. Na ostrově je známý kamenolom, který poskytuje kvalitní kámen, ze kterého byly v minulosti postaveny četné paláce. Na Brači je i jediná kamenická škola v Chorvatsku.

——————————————————————————–

Recenze ostrov Brač

Recenze k ostrovu Brač naleznete v příslušné rubrice příspěvků od návštěvníků stránek nebo v komentářích přímo pod tímto článkem.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

To podstatné!