Pelješac

Pelješac

Pelješac se nachází v jižním Chorvatsku a je 65 km dlouhým poloostrovem, druhým největším v zemi. Rozkládá se v jižní Dalmácii mezi Neretvanským a Malostonským průlivem na severu a severovýchodě, které ho oddělují od pevniny. Hlavním městem Pelješacu je Ston s mohutnými hradbami postavenými za Dubrovnické republiky (byla aristokratickou městkou republikou existující na jihu chorvatské Dalmácie v okolí Dubrovníku od 14. století do roku 1808), které jsou druhými nejdelšími hradbami v Evropě. Také se zde nachází možná jedna z nejstarších solných tabulí v této části světa.

ZPelješac míst ve vnitrozemí Pelješackého poloostrova je významná Janjina, pro pěstování vinné révy pak vesnice Dingač, Potomje, Trstenik (ten leží u moře). Místní vinohrady šplhají hodně vysoko do svahů a jsou pečlivě obdělávány. Pěstují se zde nejvíce ceněná chorvatská značková červená vína dingač a postup pocházející ze svahů kolem obce Potomje (svahy od osady Potočine do zátoky Prisoje). Vyrábí se tu i oblíbené dezertní víno prošek. Největší vinné sklepy v této oblasti se nacházejí v Potomji.

Celým poloostrovem vede dobrá asfaltová silnice zvaná Pelješacká transverzála, a to od Stonu do osady Lovište. Z výše položených úseků silnice jsou nádherné výhledy.

Zajímá-li Vás aktuální počasí na Pelješacu, či potřebujete zjistit průměrné teploty vzduchu a moře v jednotlivých měsícíh, můžete shlédnout stránku – počasí Pelješac.

——————————————————————————–

Recenze Pelješac

Recenze k poloostrovu Pelješac naleznete v příslušné rubrice příspěvků od návštěvníků stránek nebo v komentářích přímo pod tímto článkem.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

To podstatné!