Trsteno

Trsteno

Trsteno je stará námořnická a kapitánská osada, nachází se při jadranské magistrále, 19 km severně od Dubrovníku ve směru od Ploče nebo z poloostrova Pelješac. Městečko Trsteno svým hostům nabízí klidnou a relaxační dovolenou v soukromých apartmánech a pokojích. Ve městě a jeho okolí je nedotčená příroda, malé zátoky, oblázkovo skalnaté pláže. Ve městě je několik kaváren, barů a restaurací. Uprostřed obce se na malém náměstí tyčí dva obrovské platany (průměr 4 m, obvod kmene 12 m), které jsou přes 400 let staré a jsou skutečnou raritou. Byly zasazeny u pramene, který jim zajistil možnost bujného růstu.

trstenoTresteno však turisty táhne především díky letnímu sídlu dubrovnické šlechtické rodiny Gučetićů-Gozze, a to zámek a přilehlý park. Dnešní zámek, postavený po zničení původní stavby zemětřesením r. 1667, je jednoduchá patrová budova. Byl po několik staletí centrem dubrovnického společenského a kulturního života. Trsteno, stejně jako pobřeží až k Pelješci a včetně tohoto poloostrova bylo totiž součástí území Dubrovnické republiky. Ve stejné době jako původní zámek, byl založen i park, který je nejstarším plánovitě založeným renesančním parkem v Chorvatsku (1494 – 1502).

———————————————————————————

Recenze Trsteno

Recenze k letovisku Trsteno naleznete v příslušné rubrice příspěvků od návštěvníků stránek nebo v komentářích přímo pod tímto článkem.

One thought on “Trsteno”

  1. V Trstenu v Chorvatsku sem byla minulý rok. Cesta byla z Prahy autem hooodně dlouhá a taky únavná. Všem doporučuju vyjet třeba o jeden den dřív a zastavit se na Plitvicích (tam jsme zajeli při cestě zpět) nebo se ubytovat někde na jednu noc, aby se dala ta cesta zvládnout. Ale návštěva parku a arboreta byla nezapomenutelná. Prostě nádhera! Akorát kdyby nebylo takové horko. Kdyby měl někdo zájem, tak můžu poslat fotky co jsem tam nafotila.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

code

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

To podstatné!