Boka Kotorská

Černá Hora

Malá, ale pozoruhodná a krásná země, to je Černá Hora. Země jejíž samostatnost a nezávislost je platná od 3. června 2006. Nachází se na pobřeží Jaderského moře, na jihozápadě Balkánského poloostrova a je bývalou zemí Jugoslávie. Sousedí s Chorvatskem, Bosnou a Hercegovinou, Srbskem a Albánií. Mořskou hranici sdílí s Chorvatskem, Itálií a Albánií. Hlavním městem Černé Hory je Podgorica se 120 000 obyvateli. Do roku 1918 bylo hlavním městem samostatného černohorského království město Cetinje.

Černá Hora, země na Jadranu

Pobřeží Černé Hory

Boka KotorskáČernohorské pobřeží se táhne od chorvatských hranic, kde začíná Bokou Kotorskou (největším zálivem na jižním Jadranu), až po ústí řeky Bojany na jihovýchodě při hranicích s Albánií. Boka Kotorská, jíž celé pobřeží začíná, bývá pro svůj vzhled často označována za fjord, byť s takovým typem zálivu nic společného. Boku Kotorskou tvoří 4 zálivy – Hercegnovský, Tivatský, Risanský a Kotorský.

Pro potřeby cestovního ruchu bývá pobřeží Černé Hory také děleno dle riviér, Bokou Kotorskou počínaje. Dále se setkáte s Budvanskou, Barskou a Ulcinjskou riviérou. Nejnavštěvovanější je riviéra Budvanská a poté Ulcinjská.

Černohorská měna

Černohorskou měnou je euro, jež je zde využíváno od začátku roku 2002. České koruny se v Černé Hoře nesměňují, je tedy dobré vyrazit s již směněnými eury přímo z ČR, případně počítat s výběrem z bankomatu.

Doklady nutné pro vstup do Černé Hory

Od 21. června 2013 mohou občané České republiky využít jako cestovní doklad k cestám do Černé Hory, Chorvatska, Bosny a Hercegoviny, Makedonie, Srbska, Kosova a Albánie také občanský průkaz, a to na základě zákona č. 159/2013 Sb., kterým se mění zákon č. 329/1999 Sb., o cestovních dokladech. Podle něj lze občanský průkaz použít jako cestovní doklad také k překročení vnější hranice Schengenského prostoru, pokud tak stanoví mezinárodní smlouva nebo pokud je cizí stát, který uznal občanský průkaz jako cestovní doklad, uveden v seznamu států, do nichž lze vnější hranici překročit s občanským průkazem. Více informací naleznete na stránce Ministerstva zahraničních věcí ČR (www.mzv.cz).

Zajímavosti, památky a přírodní krásy

Kotorská katedrála sv. Tripuna ve starém městěČerná Hora má rozhodně co nabídnout a čím zaujmout. Kromě nádherné přírody a horských scenérií nabízí ke shlédnutí řadu zachovalých historických center městKotor (UNESCO), Budva, Stari Bar, Ulcinj… Za zmínku stojí rovněž klášter Ostrog, jež je nejposvátnějším místem pro pravoslavné a také jedním z největších poutních míst na světě. Nachází se mezi městy Nikšić a Danilovgrad.

Z přírodních krás doporučujeme především návštěvu Skadarského jezera, národního parku Lovčen a kaňonů řek Tara a Morača. Své kouzlo mají také pěší túry na Vrmac, případně návštěvy některého z mnoha jezer – např. Pivsko jezero, Crno jezero, Šaské jezero…

Kouzelných míst v Černé Hoře je spousta a i pohostinní a milí „domácí“ Vám rádi doporučí místa, která byste při Vašem pobytu rozhodně neměli minout.

Promo video historického města Kotor

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

code

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

To podstatné!