Perast

Perast

Perast je malým přístavem v Boce Kotorské a také krásným historickým městečkem z tvrdě vytesávaného kamene. Pod jménem Perastum, o městu existují zmínky od roku 1326. Turci ho nikdy nedobili, i když pod jejich vládou byla celá severní Boka.

V Perastu žije zhruba 400 stálých obyvatel a jelikož se jedná o opravdu malé městečko, najdeme tu vlastně jen jednu hlavní ulici. I přesto se ovšem město pyšní 16 kostely a 17 elegantními paláci, které byly vystavěny především v barokním stylu. Z kostelů zaujme zejména kostel sv. Mikoláše s 55 m vysokou věží. Stejně jako v jiných městech bylo mnoho staveb poničeno v roce 1979, kdy Černou Horu zasáhlo silné zemětřesení. Mnohé budovy byly opraveny, z některých ovšem zbyly pouze zarostlé ruiny.

Gospa od Škrpjela a Sv. Djordje

Gospa od Škrpjela (u města Perast)
Ostrůvek Gospa od Škrpjela

Před Perastem jsou ostrovy Panny Marie ze skal (Gospa od Škrpjela) a Sv. Jiří (Sv. Djordje). Gospa od Škrpjela je umělý ostrov, který vznikl postupným vrstvením kamene na útes, na kterém dle pověsti byla nalezena ikona Přesvaté Bohorodice a námořníci v roce 1630 na tomto prostoru rozlohy 3030 m2 postavili votivní kostel zasvěcený Panně Marii (Gospa od Škrpjela).

Kostel ozdobil 68 obrazy barokní mistr Tripo Kokolja. Mezi nimi dominuje 10 m dlouhá ikona „Slza Matky Boží“.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

code

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

To podstatné!