Boka Kotorská

Boka Kotorská

Boka Kotorská, kde ji najdeme?

Hluboký a rozvětvený mořský záliv v severní části černohorského pobřeží, pod horami Lovčen a Orjen, to je nádherná Boka Kotorská. Jedinečný záliv dosahuje rozlohy uctyhodných 87 kilometrů čtverečních a je pýchou celého Černohorského pobřeží a nejkrásnější částí Jaderského moře.

Boka Kotorská je rozdělena na 6 zálivů, a to Hercegnovský, Tivatský, Morinjský, Risanský, Ljuta a Kotorský. Z nichž nejznámější jsou zálivy Kotorský, Risanský a Tivatský. Členité pobřeží Boky Kotorské má délku cca 100 km.

Jaká města v Boce najdeme?

Kotor
Hradby nad Kotorem

Záliv je ozdoben starými městy z tvrdě vytesávaného kamene. Patří mezi ně Kotor (UNESCO), Herceg Novi, Risan, Perast, Tivat, Morinj, Dobrota a méně známá městečka Zelenika, Bijela, Topla, Meljine, Baošic, Stoliv, Kumbor a Igalo.

Kotor
Historický Kotor (památka UNESCO)

Nejužším místem Boky Kotorské je úžina Verige, široká cca 300 metrů. Po velkém pirátském loupení a pustošení Perastu v roce 1624, obyvatelé Kotoru, Perastu a okolních měst, za účelem ochrany před nečekanými útoky, natáhli řetězy v nejužší části zálivu. Díky této události dostala úžina název.

 V dnešní době jezdí úžinou Verige trajekt, který spojuje Kamenari a Lepetane a značně tak zkracuje cestu kolem zálivu.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

code

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

To podstatné!